34880 Kartal / İSTANBUL
0216 452 50 88
info@sonaylift.com

Hidrolik Asansörler Nedir Nasıl Çalışır

Teknoloji Sizi Yükseklere Taşıyacak

Hidrolik Asansörler Nedir Nasıl Çalışır

Hidrolik Asansör Nedir?

Hidrolik asansörler, tahrik yeteneğinin hidrolik pompa ünitesi tarafından sağlandığı asansör dizaynıdır. Hidrolik yağının bir pompa ile kaldırma pistonlarına iletildiği ve kabinin direkt veya indirekt olarak pistonlar ile hareket ettirildiği sistemdir. Kaldırma yüksekliğini arttırmak için palangalı donanım da uygulanmaktadır. Yüksek taşıma mesafelerinde sadece indirekt sistemler kullanılabilir. İndirekt sistemlerde kabin hızı silindir hızının iki katı olduğu için yüksek hızlarda indirekt sistemler daha avantajlıdır

Yeni Bir Teknoloji Değil

Hidrolik asansörler modern bir icat olmayıp prensip olarak çok eskidir. Sıvı olarak ilk önceleri su, daha sonra yağ kullanılmıştır. Önceleri sadece fabrikalarda ve depolarda kısa irtifalı yük asansörü olarak tercih edilen hidrolik asansörler 1950 yıllarından itibaren yaygın olarak insan asansörü olarak da kullanılmaya başlanmıştır .

Hidrolik asansörlerin Türkiye’de uygulanması ise henüz yüzdelerle ifade edilemeyecek düzeydedir. Bugün için sadece kısa irtifalarda, büyük yüklerin taşınması gereken ve çatı problemleri olan yerlerde akla gelen hidrolik asansörler aslında Türkiye’de de çok eski zamanlarda tatbik edilmiştir. Bu çalışmada hidrolik asansörü oluşturan ve halatlı asansörden farklı olan hidrolik ünitelerindeki elemanların hesap ve seçim esaslarının incelenmesi ve örnek bir hesap yönteminin ortaya konulmasıdır.

Ağır Yük İçin İdeal

Hidrolik asansörler, düşük malzeme maliyetleri ve bakım ücretleri, statik hesaplarında kolaylık, yüksek taşıma kapasitesi ihtiyaçlarını karşılayabilme, sessiz çalışma, hassas kat ayarı ve otomatik seviyeleme, darbesiz kalkış ve duruş gibi sahip oldukları avantajlar nedeniyle binalarda ve tesislerde kullanım imkanı bulmuşlardır. Türkiye’de hidrolik asansörlerin sanayileşmiş ülkelerin düzeyinde olmasa bile yakın bir gelecekte belli pazar payına ulaşacağı aşikardır. Ancak bu asansörlerin verimli olabilmesi için çok değişik tip ve karakterde yapılabilen hidrolik asansörlerin seçiminde asansör mühendislerinin amacına uygun sistemin özelliklerine vakıf olmaları gerekmektedir.

Bu çalışmada hidrolik asansörün temel elemanlarından olan hidrolik silindir, hidrolik güç ünitesinin seçimi ve boyutlandırılması için kullanılabilecek bir hesap yöntemi önerilmiş ve bir örnek hesap ele alınmıştır. Böylece asansör mühendislerine güvenirliliği, montaj ve bakım kolaylığı bulunan hidrolik asansörleri projelendirilmelerinde ve elemanlarını seçmede kolaylık sağlanmıştır.

Ayrıntılı Döküman İçin Tıklayın

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir